| Več
Odmevi na podelitev Zlatega jabolka Ljubljani

Po nedavni podelitvi Zlatega jabolka Ljubljani, Zeleni prestolnici Evrope 2016, prihajajo od tujih udeležencev iz Svetovnega združenja turističnih novinarjev in piscev FIJET, ki so se udeležili svečane podelitve v Narodni galeriji in nekajdnevnega programa ogleda Ljubljane, njenega zaledja in Postojne, pohvale za organizacijo in izvedbo vseh teh dogodkov. Pohvale se nanašajo na dobro organizacijo in izvedbo svečanosti ter zanimiv program ogledov, ki jih je za osrednjo Slovenijo in Ljubljano pripravil Turizem Ljubljana, za Veliko planino tudi v sodelovanju z Zavodom za turizem in šport v občini Kamnik, za Postojno pa družba Postojnska jama.

Dan po svečani podelitvi so v trajni spomin na nagrado Zlato jabolko predstavniki Mestne občine Ljubljana, Turizma Ljubljana ter predstavniki slovenskega in Svetovnega FIJET v Šmartinskem parku v Ljubljani zasadili avtohtono slovensko jablano zlata parmena, vzgojeno v samostanu Pleterje. Čeprav je bil v Sloveniji ta dan praznik, so se dogodka udeležil Zoran Janković, župan in Tjaša Ficko, podžupanja MOL, slednja je duša projekta Zelena prestolnica Evrope 2016 ter Petra Stušek, direktorica Turizma Ljubljana.

Bližina pokopališča Žale je bila priložnost, da predstavniki FIJET podrobneje spoznajo delo in pomen arhitekta Jožeta Plečnika za urbanistično ureditev Ljubljane in na primeru Žal, kako je v njihovo ureditev vključil niz stavbnih oblik celotne zahodne civilizacije.

Tuji novinarji so v Ljubljani okusili vrhunsko kulinariko v restavraciji As Aperitivo, po svečani podelitvi Zlatega jabolka v Narodni galeriji pa jedi iz nabora Okusov Ljubljane. Sprehodili so se skozi park Tivoli z Jakopičevo promenado in si ogledali razstavo fotografij o Triglavskem narodnem parku in znanih svetovnih narodnih parkih. Ljubljano so si ogledali tudi z rečne gladine, med vožnjo z leseno ladjico Ljubljanica so prisluhnili zanimivi razlagi vodnika Martina Šušteršiča.

Na Odprti kuhni na Pogačarjevem trgu sta tuje novinarje pozdravila Alma Kochavy, vodja projekta in Lior Kochavy, direktor projekta. Predstavila sta jim to zanimivo kulinarično tržnico, kakšno zanimanje zbuja med tujimi obiskovalci in kako je priljubljena med Ljubljančani pa so se lahko prepričali sami, saj so bile stojnice s hrano tudi na dan obiska novinarjev, tako kot vsak petek, oblegane.

Zanimivo doživetje za tuje novinarje, zlasti za predsednika Svetovnega FIJET Tijanija Haddada iz Tunizije in Mohameda Salaha Attio iz Egipta, nevajena gora, je bil obisk Velike planine. Hoja po zelenih, cvetočih travnikih in pašnikih, na katerih so se pasle krave, do pastirskega naselja je sicer terjala od novinarjev, nevajenih hoje po gorskih poteh, nekaj napora, vendar je utrujenost odtehtalo doživetje alpskega sveta in pokušina jedi na žlico v okrepčevalnici Zeleni rob. Ogledali so si Pastirski muzej v Preskarjevi bajti, vodnica Irena Grmek in pastirica Andreja Bečan pa sta jim razložili, kako v pastirskem naselju še vedno živijo po pravilih, ki jih je določila Marija Terezija. Spoznali so, kako se izdeluje trnič, velikoplaniski sir v obliki ženskih prsi in okrašen z lesenimi pečatniki. Povzpeli so se do koče Rezke Mali, dolgoletne pastirice, ki je prava mojstrica izdelovanja trničev, svoje znanje pa je prenesla tudi na mlajše.

S pravo harmonijo okusov in domiselno aranžiranimi jedmi so novinarje pričakali v Restavraciji Proteus v Postojni. Z velikim zanimanjem so si ogledali interaktivno razstavno zbirko EXPO Postojnska jama kras in dobili sveže informacije o svetovno odmevnem dogajanju, izleganju jajčec človeške ribice in o sedanji skrbi, da se iz 22 preživelih izleže čim več mladičev. Novinarji so ugotovili, da družba Postojnska jama z nadaljnjimi vlaganji, nazadnje v popolno obnovo Hotela Jama, opravičuje nagrado Zlato jabolko, ki ji jo Svetovni FIJET podelil leta 2014. Skulptura Zlatega jabolka je zdaj skupaj s številnimi drugimi priznanji, ki jih je v zadnjih letih dobila družba, razstavljena v eni izmed vitrin na razstavi Expo Postojnska jama kras. (Cveta Potočnik)

Postojnska jama, največja slovenska znamenitost, 24 kilometrov rovov, galerij, veličastnih dvoran in igrivih skulptur, je edina jama z dvotirno železnico na svetu, kjer lahko doživite vznemirljivo vožnjo z vlakcem skozi osupljivo lepo podzemno krajino... več

Družba BTC je z dolgoročno vizijo v nekdanjem ljubljanskem ruralnem mestnem območju zgradila mesto v mestu - BTC CITY, v katerem... več

Odkrivajte Evropo z nami! Spoznajte vznemirljive ulice in utrip velemest, doživite prostrane širjave, čarovnije narave in skrivnostne trdnjave... več